Üdvözöllek ez az oldal a:rajzokesmasok.hupont.hu

"A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki olyan eredményeket ért el, hogy rajzolni tud, annak azt mondom, hogy a legértékesebb kincs birtokába jutott."

Rajzeszközök I. - A grafit ceruza

Ebben a cikkben a művészek első számú rajszeszközéről lesz szó: a különbözőgrafitceruzákról. De nem csak magáról a ceruzáról hanem azok keménységi fajtáiról is olvashatsz és arról hogy mihez melyiket ajánlott használni.








Ha nem szeretnél a ceruzák általános történelméről olvasni, vagy arról hogy hogyan készülnek, hogyan épülnek fel akkor ezt a  részt nyugodtan ugord át, alul X el jelzetten vannak a különlegesen a rajzolásra vonatkozó megjegyzések.



Egy kis áttekintés
(a Wikipédiából)

Ceruza

A ceruza írásra vagy rajzolásra használatos eszköz, ami általában egy fahengerbe foglalt vékony grafitrúdból áll, ami és kötőanyagként agyagot is tartalmazhat. A grafit helyett egyéb festékanyagok vagy szén is állhat, a faborítást pedig papír vagy műanyag is helyettesítheti. A hengeres tokot sokszögletű hasábbal helyettesítve a ceruza nehezebben gurul le a lejtős asztalról, iskolapadról. Az ácsok vastag, lapos ceruzát használnak, vastagabb s így lassabban kopó béllel. A ceruzákat atöltő- vagy golyóstollaktól az különbözteti meg, hogy ezekben folyékony halmazállapotú a bennük lévő festékanyag, míg a ceruzabél szilárd halmazállapotú.

 

A szó eredete

A latin cerussa (ólomfehér szóból, németesen plajbász), az íróvessző szokásos elnevezése. Első formája a fába foglalt ólomvessző volt, neve is innen eredt. Később az ólom helyett az írásra-rajzolásra már régebben is használt lágy ónvesszőt foglalták fatokba. Innen származtatható a magyar neve: irón  író-ón.

 

A ceruza története

1564 ben fedezte fel egy ismeretlen személy az angliai Scatwaite völgyében a ceruza lételemét a szén egy származékát a grafitot. Gyártását először 1761-ben kezdte meg a Faber Castell alapítója: Kaspar Faber Stein városban. 1790-ben Nicolas Conté francia kutató fejlesztette ki és szabadalmaztatta a ceruzagyártás folyamatát. Vele egy időben, Bécsben Joseph Hardtmuth építőmester kezdte meg a különböző keménységi fokozatú ceruzák gyártását.

1940-es években találta fel Tokuji Hayakawa a nikkelborítással rendelkező töltőceruzát. Hamar népszerűségre tett szert, mert kényelmesen használható tartós darab volt. 1942-ben alapította meg gyárát az Electric Industry Co.-t, amely Sharp Corporation néven vált ismertté 1970-ben.[1]1874-ben terjedt el a tintaceruza vagy más néven másolóceruza a színes ceruza őse, amely legfontosabb alkotórésze a metilibolya festék. A színes ceruza a 20. század elején kezdett elterjedni. Alapanyaga a festék és kötőanyag. Adalékanyagai a gumi, az agyag, gyanta és wax.



Ceruzagyártás

A ceruza két alkotóeleme a grafit vagy ennek megfelelő kémiai anyag és a ceruza háza, amely lehet fa, fém, műanyag.

A ceruzabél elkészítésekor gondosan felaprítják a grafitot úgy, hogy kristályos szerkezete lehetőleg ép maradjon, mert ettől függ a ceruzavonalak egyenletessége és fedőképessége. A kívánt keménység eléréséhez tisztított finom agyaggal keverik össze. Az elegy gyúrhatóságának fokozására vizet is adnak hozzá, majd dagasztógépbe teszik, azután hengerszékeken és sajtolókon vezetik keresztül. 1000-1200 fokos szárítógépben megszárítják. A száraz ceruzabeleket légritkított térben viaszkeverékkel és zsiradékkal itatják át.

A kátrányfestékipar fellendülésével megjelentek a grafitot helyettesítő különböző szerves festőanyagok. A metilibolya festék a másolóceruza legfontosabb alkotóeleme, melyet a későbbiek folyamán a szivárvány minden színében író ceruzák követtek.

A ceruza másik nagyon fontos kelléke a háza, a fahüvely. Ennek nyersanyaga kizárólag távoli erdők különleges fái voltak, ezek vetemedtek a legkevésbé. A vetemedés elkerülésére régebben az ócska faházak gerendáit, vasúti talpfákat, leselejtezett hajók deszkáit használták ceruza háznak. Ez a forrás azonban véges, így más technológia után kutattak a gyárak mérnökei.

Ma már nemesítéssel impregnálással a frissen vágott hársfából, égerfából s némely fenyőből is jó minőségű ceruzahüvelyt lehet előállítani.

Gyártáskor kis fatéglákat készítenek, melyből fél ceruza átmérőjű szeleteket vágnak. Ezeket viaszszal és festékkel kezelik. A ceruzabélnek vágnak bele vájatot, majd miután belehelyezték a ceruzabelet ráhelyeznek egy másik szintén vájattal rendelkező fa szeletet, s nagyon erős ragasztóval összeragasztják őket. Ezután gép vágja ceruzanagyságúra a szendvicseket. A ceruza külsejét csiszolják, festik és jelzésekkel látják el. A végére kerülő fémgyűrűbe pedig a radír kerül elhelyezésre.

 

 

A ceruza fajtái

  • Töltőceruza
  • Rotring ceruza
  • Grafit Ceruza
  • Színes ceruza
  • Postairón
  • Egész grafit


 Keménység

Keménységtől függően a ceruzákat 9H-tól 9B-ig (Derwent-féle skála), 10H-tól 8B-ig (Koh-i-Noor), 9H-tól 8B-ig (Staedtler) osztályozzák. Itt a Hjelentése hard, azaz kemény, a B-é black, azaz fekete, az F a fine-finomrövidítése.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
9H 8H 7H 6H 5H 4H 3H 2H H F HB B 2B 3B 4B 5B 6B 7B 8B 9B
legkeményebb Közepes Legpuhább

 Melyiket mihez használd?

  • H1,H2,H4… ----> a legkeményebb, ezt vázlat készítéshez ajánlom
  • HB  ------------>  szintén vázlat készítéséhez
  • B2,B4,B6.. -----> és a puhább ceruzák, árnyékoláshoz a legjobbak


    Itt láthatsz két táblázatot arról hogy a különböző keménységű grafit ceruzák hogyan fognak:





Érdemes rajzoláshoz minimum 4 -5 ceruzát magunknál tartani, törekedj arra hogy ne csak 1 félével rajzold meg az egész képet, így ha esetleg árnyékolásban még nem is vagy olyan ügyes sokféle szép árnyalatot érhetsz el.
forrás:ArtCore

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 7
Havi: 23
Össz.: 16 352

Látogatottság növelés
Oldal: Rajzeszközök 1-grafit ceruza
Üdvözöllek ez az oldal a:rajzokesmasok.hupont.hu - © 2008 - 2024 - rajzokesmasok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »